طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند

طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند

تلفن های همراه از سه دهه پیش وارد زندگی مردم شده اند. از همان سه دهه پیش صنعت موبایل همواره در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو بوده است. موبایل های سنگین و بزرگ آن زمان امروزه به موبایل هایی سبک و زیباتر تبدیل شده اند. تغییر بزرگ در این صنعت از سال ۲۰۰۷ رخ داد. سالی که اولین آیفون معرفی شد و از آن زمان به بعد استفاده از صفحه ی لمسی در موبایل ها یک ترند شد. صفحاتی لمسی که اولین بار شرکت IBM در سال ۱۹۹۲۲ در تلفن های همراه خود از آن استفاده کرده بود.

تغییر بزرگ دیگر در صنعت موبایل و زندگی ما، ظهور اپلیکیشن ها بود. امروزه بیش از دو میلیون اپلیکیشن موبایل در اپ استورها موجود است و همچنان با سرعت زیادی در حال افزایش است. توسعه دهنگان به طور مداوم در حال برنامه نویسی هستند تا برنامه ای را خلق کنند که چیز جدیدی ارائه کند یا باعث راحتی بیشتر افراد شود.

سهولت استفاده از اپلیکیشن موبایل

بسیاری از مردم زمان بسیاری را در طول روز با اپلیکیشن های موبایل می گذرانند. اخیرا در مطالعه ای در آمریکا مشخص شد که مردم بیش از ۸۰ ٪ زمان کار با موبایل خود را در اپلیکیشن ها می گذرانند. از این رو اپلیکیشن موبایل باید به گونه ای طراحی شده باشد که تجربه کاربری (UX) خوبی داشته باشد تا افراد به راحتی زمان بیشتری را در آن سپری کنند. این امر تا آنجا اهمیت پیدا می کند که بسیاری راحتی استفاده از اپلیکیشن را مقدم بر سایر تست ها و استانداردها می دانند. دلیل اصلی به کارگیری طراحی کاربرپسند (user-friendly) سوق دادن راحت تر کاربر به سمت اهداف از پیش تعیین شده ی ما است. طراحی کاربرپسند یک معیار مهم است و برنامه ای که با توجه به این معیار طراحی شده باشد برنامه ای است:

 • ساده و راحت
 • کارآمد
 • بدون خطا (Error)
 • رضایت بخش
 • کاربرپسند بودن اپلیکیشن موبایل

۸ نکته برای طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند:

۱. خوانایی متن در اپلیکیشن موبایل:

خوانایی یکی از عوامل بسیار مهم در سادگی استفاده از اپلیکیشن است. احتمالا برای شما نیز بارها این اتفاق پیش آمده که متنی را علی رقم جذابیت موضوع و اما به دلیل خوانا نبودن نوشته رها کرده اید. سعی کنید سایز فونت ها کمتر از ۱۱ نباشد. همچنین استفاده از پاراگراف بندی در متن های بلند را فراموش نکنید. برای خوانا بودن نوشته، متن باید با پس زمینه تضاد (کنتراست) خوبی داشته باشد. این موضوع حتی در طراحی سایت نیز اهمیت دارد.

۲. دسترس بودن اپلیکیشن موبایل در حالت آفلاین:

اگرچه نمی شود تمام ویژگی های اپلیکیشن در زمان عدم دسترسی به اینترنت در دسترس باشد، اما بخش هایی از آن می تواند بدون دسترسی به اینترنت نیز در دسترس کاربر قرار گیرد و باید این کار را انجام داد. این که اپلیکیشن شما بدون اتصال به اینترنت اصلا باز نشود باعث ایجاد نارضایتی کاربر می شود و نکته ای منفی برای اپلیکیشن شما محسوب می شود.

۳. نمایش ماژول در اپلیکیشن موبایل:

اگر برای کاربر در اپلیکیشن وظایف گام به گامی تعریف کرده اید، این وظایف را به صورت ماژول و خارج از صفحه ی معمولی اپلیکیشن برای کاربر نمایش دهید.

۴. سرعت بالا در اپلیکیشن موبایل:

صرفه جویی در زمان باعث افزایش رضایت مشتری می شود. هیچ کاربری انتظار را دوست ندارد. با کاهش زمان انتقال صفحات و ظاهر شدن مطالب در زمان صرفه جویی کنید. همچنین حالت های انتظار طولانی باعث عصبانی شدن کاربر می شود.

۵. استفاده از بازیابی خودکار در اپلیکیشن موبایل:

اگر در اپلیکیشن شما فرم هایی قرار دارد که لازم است این فرم ها توسط کاربر پر شوند از بازیابی خودکار استفاده نمایید. شما نمی توانید جلوی تمامی مشکلات و کراش ها را بگیرید، اما می توانید با استفاده از بازیابی خودکار می توانید تا حدودی در زمان کاربر صرفه جویی کنید و تا حدودی ناراحتی او را کاهش دهید.

۶. تست A/B اپلیکیشن موبایل:

تست A/B روشی بسیار کارآمد برای بهبود طراحی اپلیکیشن موبایل و تبدیل آن به ابزاری برای بازاریابی قدرتمند و سودآور است. با تحلیل دقیق داده ها و اطلاعاتی که از تست A/B به دست می آورید می توانید المان های کلیدی اپلیکیشن را طوری تغییر دهید که باعثث  افزایش گفت و گوی مخاطبان با شما شود و با آن ها ارتباط عمیق تری برقرار کنید.

۷. بهبود تعامل کاربر با اپلیکیشن موبایل:

برخی از اپلیکیشن ها لینک هایی دارند که کاربر را به خارج ار اپلیکیشن و مرورگرها هدایت می کنند. بهتر است این کار را انجام ندهید. این کار باعث جدایی کاربر از اپلیکیشن شما می شود. یک راه حل مناسب استفاده از مرورگر داخلی برای اپلیکیشن است.

۸. اهمیت به کیفیت تجربه کاربری اپلیکیشن موبایل:

به محض ورود کاربر از آن ها نخواهید که به برنامه ی شما امتیاز بدهند. به کاربر فرصت بدهید تا از اپلیکیشن شما استفاده کنند و سپس تجربه خودش را به اشتراک بگذارد. به جای اینکه مدام از کاربر بخواهید نظر خود را به اشتراک بگذارد سعی کنید تجربه ی بهتری را برای او رقم بزنید.

برای حفظ کاربرپسند بودن اپلیکیشن موبایل همواره با کاربران خود ارتباط داشته باشید و سعی کنید مشکلات آن ها را بیابید و رفع کنید. امروزه طراحی کاربرپسند یک الزام در طراحی اپلیکیشن موبایل است و طراحان برای طراحی اپلیکیشن موبایل خوب ناچار به حرکت در این جهت هستند. به کمک نکات ارائه شده شما می توانید تجربه ی کاربری اپلیکیشن موبایل خود را بهبود دهید.

به نظر شما کدام اپلیکیشن های موبایل ایرانی به کاربر پسند بودن برنامه ی خود اهمیت ویژه ای می دهند؟ کدام اپلیکیشن ها برای شما تجربه ی کاربری خوبی رغم زده است؟ نظر خود را با در میان بگذارید.

تهیه و تنظیم:

گروه نرم افزاری آرین

 

 • توسط مدیر سایت
 • 1395/10/16
 • 1013
 • بهبود تعامل کاربر، بازیابی خودکا،ردسترس بودن،user-friendly،سهولت استفاده،اپلیکیشن موبایل،طراحی سایت،وب سایت،نرم افزار تحت وب،طراحی سایت کاشان،طراحی وبسایت، وبسایت، گروه نرم افزاری آرین، گروه نرم افزاری کاشان، طراحی وبسایت کاشان، کاشان، گروه نرم افزاری، webdesign، website، seo، بهینه سازی و سئو، کسب و کار اینترنتی، اشتغالزایی در منزل، وب سایت های اطلاع رسانی، وبسایت های تجاری، سزمانی، هتل و رستوران، فروشگاهی، طراحی سایت، استراتژی بازاریابی محتوایی، بازاریابی، نرم افزار های تحت وب، وب سایت های سازگار با موبایل، کارت ویزیت آنلاین، ایمیل مارکتینگ، اپلیکیشن‌های تلفن همراه ایمیل، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، محتوای جذاب، افزایش فروش، مدیریت موفق، سایت داینامیک، سایت استاتیک، الگوریتم مرغ مگس خوار، استراتژی دیجیتال مارکتینگ، پیاده سازی و مشاوره کسب وکارهای اینترنتی، بازدید، CRM ( مدیریت روابط با مشتری Customer Relationship Management)، استارت آپ، بهینه سازی کلمات کلیدی، کارآفرینی اینترنتی، مدیریت محتوی های رایج، بازاریابی ویروسی، بازاریابی دهان به دهان، کسب و کار، مزیت تبلیغات اینرنتی، قابلیت های هارمونی 2017، نماد اعتماد الکترونیکی، تجارت آنلاین، لینک طعمه، افزایش رتبه ، رنکینگ وب سایت ، موتورهای جستجو ، الکسا، شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه اینترنتی، کسب و کار اینترنتی ، آموزش کسب و کار اینترنتی ، بازاریابی محتوا،تبلیغات اینترنتی ، بازاریابی محتوایی،گروه نرم افزاری آرین،سئو تبلیغات، نتایج گوگل،الگوریتم مرغ مگس خوار، رتبه بندی های گوگل، تاثیر رفتار کاربران، الگوریتم پیچیده و قدرتمند، جستجو،اشتغالزایی، رتبه الکسا، مقاله، Rand Fishkin، Hummingbird، جستجو در گوگل، اشتغالزایی در منزل

پیام ها


ارسال پیام

ارسال پیام

آخرین مطالب

آموزش پنل مدیریت سایت

آموزش پنل مدیریت سایت

بعد از طراحی سایت ، بروز رسانی سایت از درجه اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

سیستم مدیریت محتوا CMS خوب چیست؟

سیستم مدیریت محتوا CMS خوب چیست؟

Content Management System یا سیستم مدیریت محتوا یک نرم افزار یا مجموعه ای از برنامه های مرتبط به هم است که برای تولید و مدیریت محتوای دیجیتال به کار می رود

طراحی سایت با Bootstrap

طراحی سایت با Bootstrap

استقبال طراحان وبسایت از فریم ورک Bootstrap طی چند سال اخیر موجب شده است که نام آن برای همه ی کسانی که در حوزه وب فعال هستند آشنا باشد.

مخفی کردن کلمات کلیدی در سایت

مخفی کردن کلمات کلیدی در سایت

مخفی کردن کلمات کلیدی در متن یا صفحه یکی از بدترین روش ها در سئو می باشد. یکی از فاکتورهای گوگل برای تعیین کلمه کلیدی هر متن یا صفحه در اینترنت، درصد حضور در متن می باشد.

تعیین جایگاه کلمات کلیدی

تعیین جایگاه کلمات کلیدی

هدف از تولید محتوا در کنار جلب رضایت کاربران، افزایش ورودی سایت از موتورهای جستجو می باشد.

بهینه سازی سایت با ابزاری رایگان

بهینه سازی سایت با ابزاری رایگان

امروز قصد داریم نمونه ای از سایت ّهای تحلیلگر سئو را معرفی کرده و توضیح مختصری از کاربرد و توانایی آن ارائه دهیم. برای درک بهتر عکس هایی از محیط کاری آن نیز قرار دادیم. در پایان این مطلب شما درک بهتری از وضعیت سئو سایت خود خواهید داشت و در نتیجه بازدهی تبلیغات اینترنتی شما افزایش چشمگیری می یابد

افزایش سرعت ایندکس سایت

افزایش سرعت ایندکس سایت

برای موفقیت در سئو سه قدم اصلی وجود دارد، در ابتدا سایت شما باید توسط رباتهای خزنده گوگل بررسی شوند

۱۰ نکته برای ترسیم پرسونای مخاطب هدف

۱۰ نکته برای ترسیم پرسونای مخاطب هدف

بازاریابی محتوایی نیز همانند سایر فعالیت‌های بازاریابی است که بدون استراتژی نباید وارد و غرق آن شد. برای اینکه مطمئن شوید محتوای تولیدی سایت شما نظر مخاطبان هدفتانتان را جلب می کند و آن‌ها را وارد تعامل با شما کرده و همچنین تعداد کافی مشتری بالقوه برایتان ایجاد می‌کند، باید ویژگی و علاقه مندی‌های اصلی آن‌ها را بشناسید.

۶ نکته مهم در طراحی تجربه کاربری سایت

۶ نکته مهم در طراحی تجربه کاربری سایت

تجربه کاربری (UX) از جمله مفاهیمی است که تعریفی گسترده ای دارد و اگر از چندنفر بخواهید آن را برای شما توضیح دهند، هر کدام تعریفی متفاوت ارائه خواهند داد. ولی به طور کلی طراحی تجربه کاربری (UX) به معنای:

طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند

طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند

تلفن های همراه از سه دهه پیش وارد زندگی مردم شده اند. از همان سه دهه پیش صنعت موبایل همواره در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو بوده است.

محصولات تصادفی

 • پکیج پورتال اختصاصی
 • پکیج هتل و رستوران ها
 • پکیج آموزشگاهی
 • پکیج سازمانی
 • پکیج تجاری و فروشگاهی
 • پکیج اطلاع رسانی